Franske Total anklages for å lyve for sine eiere og opinionen når ny informasjon viser at de militære sikkerhetsstyrkene for rørledningen bruker landsbyboere til tvangsarbeid. Hvis de nekter risikerer de å bli banket opp, bot, voldtekt, tortur og i noen tilfeller å bli drept.
Intervjuer av lokalbefolkning i området er gjort av Earth Rights International (ERI) til en rapport som lanseres i september.
Total hevder på sine nettsider at ILO bekrefter at selskapet har bidratt til å stoppe tvangsarbeid i områdene hvor selskapet opererer, men dette avvises av ILO.
Totals påstander er farlige fordi det skaper holdninger på feil grunnlag hos potensielle investorer i Burma, mener Martin Smith fra ERI.
Les artikkel: Burmese villagers 'forced to work on Total pipeline', Independent (UK)
Frankrikes president Nicolas Sarkozy har oppfordret EU til å stramme sanksjonene mot Burma, men mener at olje- og gass-sektoren og dermed Totals investeringer i Burma skal holdes utenfor.
Dette har skapt debatt i Frankrike. Organisasjoner og opposisjonspolitikere er uenige med presidenten og mener Totals investeringer er et viktig våpen for å styrke det internasjonale presset mot juntaen.
Les artikkel: Total targeted in debate over Myanmar sanctions, Indiana News Center