Bilde: Finansfyrste ødelegger tigerreservat

Finansfyrste ødelegger tigerreservat

Tips en venn  • Utskriftsversjon Miljø • 25. august 2010

Htay Myint, en av Burmas mektigste finansfyrster, etablerer enorme plantasjer i verdens største tigerreservat, ifølge en ny rapport.

Htay Myints selskap Yuzana Company har nære forbindelser til juntaen og har fått tillatelse til å etablere sukker- og cassavaplantasjer i et tigerreservat i den avsidesliggende Hugawng-dalen nord i Burma. Det kommer fram i rapporten Tyrants, Tycoons and Tigers utgitt av Kachin Development Networking Group (KDNG).

Rapporten dokumenterer også at lokale bønder har blitt tvangsflyttet på grunn av Yuzanas planer.

- Yuzana gjør hva det vil med generalenes hjelp. Ødeleggelsene av Hugawng er et hån mot reservatet, mener KDNGs talsperson Ah Nan. 

- Finansfyrster som Htay Myint er det nye ansiktet på tyranni i Burma. De vil få enda mer makt etter valget, sier Ah Nan.

Pressemelding 25. aug: Top Burmese tycoon ravaging world’s largest tiger reserve

Rapport aug. 2010: Tyrants, Tycoons and Tigers.

 

Tips en venn

X

Nettsiden støttes av Norad | Design: Ingrid Apollon | Publiseringssystem fra Noop | Toppfoto: Simen Myrberget